معرفی مکان های گردشگری و تفریحی چالوس

» معرفی مکان های گردشگری و تفریحی چالوس

معرفی مکان های گردشگری و تفریحی چالوس


پارک جنگلی نمک آبرود


پارک جنگلی نمک آبرود بيش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند ساير پارک‌ هاى جنگلى، درختان خودرو و انبوهى را در خود جاى داده است.


گونه‌هاى مختلف گياهان شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از جمله اين درختان هستند که عمر درخشان شمشاد آن بيش از ۷۰۰ سال برآورد گرديده است.


پارک نمک‌ آبرود با طبيعت بکر و وحشى، ضمن حفظ سيستم‌ هاى اکولوژيکى به عنوان يکى از پارک‌ هاى جنگلى زيباى جهان محسوب مى‌شود.


در حال حاضر از اين پارک مسافران و اهالى شهرهاى مجاور بهره‌مند مى‌ شوند. پارک جنگلی نمک آبرود که با جنگل های زیبا و قدیمی خود چشم اندازی زیبا و منحصر به فردی را ایجاد نموده .


که در اکثر ماه های سال دارای هوایی مطبوع و خنک می باشد اکثر شب های آن دارای مه بوده که به خودی خود یک فضای رویایی برای مسافران و مهمانان استراحتگاه بالای کوه نمک آبرود را جلوه گر می سازد. پیشنهاد ویژه لباس و کفش مناسب، آبمعدنی برای معده های حساس پیشنهاد می شود


تله کابین نمک آبرود

یکی از بخش های مهم توریستی نمک آبرود تله کابین نمک آبرود است. این تله کابین که در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع شده است.


امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را فراهم می‌کند. قله کوه مدوبن، با داشتن امکانات پذیرایی مسافرین و همچنین اختلاف دمای حدود ۱۰ درجه سانتی گراد نسبت به پای کوه در ماه های گرم سال فضای دلنشین و خاطره انگیزی را برای گردشگران خواهد داشت.


تله کابین نمک آبرود خط یک

تله کابین نمک آبرود دارای ۴۲ کابین ۴ نفره می باشد که با سرعت ۳ متر بر ثانیه مسیر ۲۱۰۰ متری را کمتر از ۱۲ دقیقه طی می کند.


ارتفاع دکل تله کابین بین ۴ الی ۴۹ متر متغیر است. متوسط جابجایی مسافرین در طول سال با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه و همچنین ایام تعطیل سال متفاوت بوده بطوری که در ایام غیر تعطیل بین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ نفر در روز و در ایام تعطیل بین ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ نفر در روز متغیر است.


ساعات کار تله کابین نمک آبرود ،شروع کار تله کابین نمک آبرود با توجه به حجم مسافران از ساعت ۸ الی ۲۳ ادامه می یابد که در قبال فروش بلیط و محاسبه تقریبی هر ساعت ۳۰۰ نفر، امکان اتمام بلیط در روزهای تعطیل سال به لحاط حجم زیاد مسافران تا قبل از ظهر وجود دارد.


ویژگی های تله کابین نمک آبرود در نوع خود در بین شرکت های دیگر داخلی و خارجی به لحاظ نگهداری و سرویس دهی موجود مورد توجه قرار گرفته است بطوری که امنیت مسافران در اولویت کار قرار داده است.


خط تله کابین جهت امنیت بیشتر هر روز بازبینی شده و کلیه تعمیرات و یا تعویض قطعات بصورت روزانه و یا سالانه تعویض چرخ های دکل، لاستیک های دکل، بلبرینگ ها وانجام می شود.


لازم به ذکر است که تا کنون هیچگونه حادثه ای در تله کابین اتفاق نیفتاده است و در صورت قطع برق، یک دستگاه ژنراتور و یک موتور برق اضطراری عملیات تخلیه خط را انجام می دهد.


کلیه سیستم ها بطور اتوماتیک نواقص و اشکالات سیستم را ردیابی و آن را به اطلاع کارشناس مربوطه می رسانند و از این رو تله کابین دارای امنیت کامل است. اگر هنگام انتقال مسافر قرقره کابین از روی کابل خارج شود توسط سیستم بطور خودکار کابین می ایستد و هشدار به متصدی سیستم داده خواهد شد.


تله کابین نمک آبرود خط دو

طول این خط ۱۷۰۰متـر و سـرعت دستـگاه ۶ متر در ثانیه گردشگران را به قله بکر و دست نخورده دیوحمام منتقل می کند.


قله دیوحمام با غارهای طبیعی در ارتفـاع ۷۰۰متـراز سطـح دریا و با چشم اندازی بی نظیر عـلاوه بر برخـورداری از امکانات رفاهی و بهـداشتی مناسب، محیطـی دل انگیز و به یادمـاندنی را بـرای گردشـگران فراهم می آورد.


این خط با ۳۵ دستگاه کابین فایبرگلاس ۶ نفره توانایی حمل روزانه ۸۰۰۰ گردشگر را داراست. پیشنهاد ویژه نمک آبرود امکانات بسیاری برای گردشگران دارد برای اطلاع بیشتر از جاذبه های گردشگری نمک آبرود همچون پیست دوچرخه سواری، اسکیت، مجموعه پرواز، سورتمه، سینما چهاربعدی و به لینک شهرک نمک آبرود بروید


آبشار هریجان

روستای هریجان در ابتدای منطقه حفاظت شده هریجان قرار دارد. این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران ‌چالوس قرار گرفته است.

و بیش از ۹متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه ‌های البرز می باشد.


این آبشار با آب فراوان‌، فـضـای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و چشم انداز ‌کوهستانی، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در ‌پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.


آبشار هريجان اصلی ترين منبع تامين کننده آب اين روستاست. قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ايلکا از مناظر بديع طبيعت هريجان هستند.


شقايق های منطقه حفاظت شده وروشت در نوع خود کم نظيرند. مردم اين روستا، بيشتر به کشاورزی و دامداری مشغولند.


منطقه ورود ممنوع حیات‌ وحش هریجان غنی است و وجود جانورانی مثل کل و بز، خرس، تیهو و کبک باعث شده که این منطقه جزو مناطق حفاظت‌ شده ایران باشد شکار در آن ممنوع است.


برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز است. بعد از رسیدن به تاج آبشار، وارد جاده پشت آن نشوید،زیرا علاوه بر خطر برخورد با جانوران وحشی پشت آبشار، منطقه حفاظت‌ شده است و بدون دریافت مجوز نمی‌توانید وارد آن شوید.


در صورتی که تمایل به ورود به منطقه حفاظت شده پشت آبشار را دارید، می‌توانید با اداره محیط زیست چالوس تماس بگیرید.


شماره تماس را می توانید از ستون کناری این صفحه بیابید. پیشنهاد ویژه راه دسترسی به آبشار هریجان ، از تهران بعد از حدود دو ساعت یعنی حدود 135 کیلومتر رانندگی به روستای هریجان می‌رسید.


جاده روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد از سیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت 4.5 کیلومتر به روستا می رسید.


جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است. آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید.


حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود ۹متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.


هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه چالوس است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می توانند یک آخر هفته خوب را در انجا پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش که حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد، بالا بروند.


از ما می شنوید، هریجان را در اردیبهشت ماه از دست ندهید. اگر قصد رفتن به تاج آبشار و جاده پشت آن را دارید سعی کنید در اکیپ های چند نفری بروید یا از بلدهای بومی استفاده کنید چون ممکن است با حیوانات وحشی روبرو شوید


کاخ چای خوران

کاخ چای‌ خوران با شماره ثبت تاریخی 1045 در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه‌ای موسوم به محوطه کاخ واقع شده اداره میراث فرهنگی چالوس در آن قرار دارد.


کاخ چای‌ خوران از بناهای دوره پهلوی اول است و بنای آن در محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۴۰۰۰ متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده‌ است.


کاخ چای‌ خوران دارای دو ورودی اصلی بنا در ضلع غربی و شرقی است و فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم مرتبط می‌شوند.


بخش اصلی شامل بالکن ستوندار شمالی و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیل شکل در جهت شمالی و جنوبی است که با تزئینات زیبای گچبری آراسته شده‌ است.


بخش خدماتی دارای دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی است. پوشش بام کاخ چای‌ خوران به صورت شیروانی، تراس آن به شیوه خاصی نرده چینی شده و این کاخ همانطورکه از نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت بکار می‌رفته‌ است.


کاخ چای‌ خوران برخلاف سایر کاخ های این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن از سنگ و آجر تشکیل شده است. ساختمان کاخ بامی دارد که به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان کاخ نیز به وضوح مشهود است


دریاچه ولشت

دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده‌ است.


دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند.


دریاچه ولشت از جمله دریاچه های است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است.


آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تامین می شود. هوا مرطوب ولی خنک است.


درياچه ولشت با چشم اندازی زيبا و دلنشين، مكان مناسبی جهت گردشگری موقت يک روزه است. آب شيرين و زلال آن جايگاه خوبی برای اردک، ماهيان و برخی از پرندگان مهاجر است.


ديدار از اين محل بدان جهت موقت نام گرفته است كه در حال حاضر هيچگونه سرپناهی برای مسافران در حول و حوش آن در نظر گرفته نشده است.


ولی از سال 1384 که این منطقه، از طرف دولت منطقه توریستی اعلام شد ساخت و ساز امکانات حول دریاچه ولشت آغاز شده است.


در كناره های درياچه فقط چند درخت وجود دارد كه آن هم برای بيتوته كردن چند مسافرانی بيش نيست، بنابراين بقيه مسافران با نشستن بر روی اندک فضای كنار درياچه، چه در مقابل آفتاب سوزان و چه زير باران رعدآسا به تماشای زيبايی حيرت انگيز درياچه پرداخته و از آن لذت می برند.


به دليل آب زلال و شيرين درياچه و دارا بودن عمق بيش از 40 متر، و به علت تشابه نسبی اش با استخر بزرگ، موجب تحریک شناگران گشته و اين تحريكات گاهی موجب وسوسه شنای غير شناگران نيز می گردد.


از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به کجور و کلاردشت در بخش های شرقی و غربی مرزن آباد، در کیلومتر 25 جاده چالوس، کرج اشاره کرد که دو منطقه ییلاقی است که دارای چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی دیدنی و جذابی هستند.


پیشنهاد ویژه مسیر دسترسی به دریاچه ولشت

از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی‌ها و پیچ های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می یابد.


وسائل مورد نياز برای سفر بک روزه به دریاچه ولشت كوله یک روزه، كلاه و عینک آفتابی، كفش مخصوص پياده روی، كرم ضد آفتاب و لوازم بهداشت شخصی، قهقمه آب، جعبه کمک های اولیه، زاپاس اضافی و لباس مناسب، سوخت کافی برای ماشین.


خطر ، عمق دریاچه ولشت زیاد است اگر شناگر حرفه ای نیستید ریسک نکنید و یا حتما مطمئن باشید کسانی کنار شما هستند که غریق نجات هستند


کلاردشت

کلاردشت ناحیه‌ای در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.


مرکز کلاردشت حسن‌کیف است. کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.


این ناحیه از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.


تاریخچه و آب و هوا کلاردشت

از آثاری که در ناحیه کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده معلوم می‌شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، آباد و دارای ساکنینی بوده‌ است.


کلاردشت از حیث آثار باستانی بسیار غنی است و شکار گاه ویژه ناصر الدین شاه قاجار بود. یکی از آثار تاریخی تپه کلار است که به ثبت آثار تاریخی ایران با شماره 489 درآمده است.


تپه کلار با ارتفاعی 7 تا 12 متر و مساحت حدودا 50 هکتار را در برمی گیرد که مرکز حکومت های حاکمان کلارستاق بوده است.


وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود.


بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است.


هوا در كلاردشت مه نسبتا دايمی دارد و دمای آن در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد زير صفر می‌رسد.


در شب‌های تابستان نيز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نياز دارند.


در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است.


علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آنهاست. جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانه سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنه این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌ های این منطقه‌ است.


البته لازم به ذکر است که کلاردشت در اخرین رده بندی نقاط خوش اب و هوای جهان رتبه ۴ جهان را از آن خود کرد.

جاذبه های گردش گری کلاردشت .

۱.دریاچه ولشت با وسعتی در حدود 20 هکتار در ارتفاع 1050 متر و عمق آن 30 متر می باشد.

۲.آبشار زیبای اکاپل در امتداد رود زیبای سرد ابرود در غرب محله رودبارک آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده و چشم انداز و مناظری بدیع دارد.


همجواری این آبشار با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی آن که دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق العاده‌ای افزایش داده است.


۳.جاده جنگلی و جنگل انبوه کلاردشت

۴. نهر ملک جوب که از سردابرود سرچشمه می گیرد و مربوط به دوران سلجوقیان است.

۵. بقعه های متبرکه امام زاده حقانی، آقا سید حسن و اقا عبد الرضا

۶.غار دیو چال و غار هریجان

۷.دامنه های رودخانه سرد ابرود

۸.کاخ تاریخی کلاردشت

۹.هتل نیمه کاره رضا شاه

۱۰.تپه تاریخی کلار

پیشنهاد ویژه مسیر دسترسی به کلاردشت .

جاده نخست کلاردشت . در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد.


جاده دوم کلاردشت .

از عباس‌آباد واقع در جاده كناره خزر، در بین راه چالوس و تنكابن منشعب شده و با طول ۲۵ كيلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراكم و بسيار زيبا در ناحيه مكارود به غرب کلاردشت می‌رسد.


برای اطلاع از وضعیت آب و هوای کلاردشت پیش از سفر روی پیش بینی آب و هوا کلاردشت کلیک نمایید


آخرین مطالب این وبلاگاستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان  ساخت وبلاگ