معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان نوشهر

» معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان نوشهر

معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان نوشهر


شهرستان نوشهر

قدمت این شهرستان به سال های بسیار دور باز می گردد.سفر به شهر نوشهر می تواند بسیار مهیج و خاطره انگیز برای هر گردشگر باشد.


شهری بکر،خاص و فوق العاده زیبا که در بین دیگر شهرهای مازندران شهرتی به هم زده است. جادبه های گردشگری نوشهر کم نیست.


سد آویدر

سد خاکی آویدر که با نام دریاچه صلاح الدین کلا نیز شناخته می شود در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر استان مازندران و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان قرار دارد.


این سد و دریاچه پشت آن در فاصله ‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده ‌است.


سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه‌ است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین های زراعتی منطقه ایجاد شده ‌است.


در قسمتی از دریاچه جزیره کوچکی ایجاد شده است که نشان می دهد قبل از این که سد خاکی احداث شود، تپه ای در این قسمت قرار داشته است.


دریاچه پشت سد مکان مناسبی برای رشد و نمو موجودات آبزی است و برخی از گونه‌های ماهی و قورباغه در این دریاچه وجود دارد.


گونه‌های گیاهی این منطقه همانند سایر گونه‌های گیاهی موجود در جنگل های مناطق شمالی ایران است. مناظر طبیعی اطراف جاده تا سد آویدر اگر چه شبیه بسیاری از جاده های جنگلی شمال است اما زیبا و بکر است.


منظره کوه های پوشیده از درختان سرسبز در انتهای مسیر خستگی قسمت خاکی جاده را از تن به در می کند. مسیر دسترسی به سد خاکی آویدر در ادامه ذکر شده است.


امکانات سد خاکی آویدر ، رستوران و سرویس بهداشتی، ماهیگیری، اسب سواری، دوچرخه سواری، قایق سواری از نوع پدالی، قایق سواری از نوع موتوری تندرو مسیر دسترسی به سد آویدر یا دریاچه آویدر


اگر از چالوس به سمت نوشهر حركت می کنید بعد از نوشهر، در حالی که حدود 10 کیلومتر از پارک جنگلی سی سنگان گذشته اید، در سمت راست و نرسيده به روستایی بنام صلاح الدين كلا تابلویی را خواهید دید که رویش نوشته سد خاکی همانجا مسیرتان را تغییر دهید و به سمت جنوب برانید.


به عبارتی کمی بعدتر از پارک جنگلی سیسنگان شهر کوچکی به اسم صلاح الدین کلا قرار دارد، و جاده سد خاکی آویدر درست بین این دو مکان قرار دارد.


طول اين جاده تا سد آويدر حدود 5 كيلومتر مي باشد كه بيشتر آن آسفالت است.

قبل از رسیدن به سـد آویدر، از دو روستای تاج الدین کلا و ملاکلا می گذرد.

پیشنهاد ویژه پیشنهاد ویژه برای سد خاکی آویدر ، در داخل دریاچه گویا ماهی هم وجود دارد.


به این ترتیب اگر به ماهیگیری و سکوت دلنشین طبیعت علاقه دارید، قلاب ماهیگیری خود را فراموش نکنید.


برای ورود به محوطه دریاچه آویدر، یا ورود خودرو باید ورودی کمی بپردازید.


امکان اسکان شبانه البته با هماهنگی مسوولان سد خاکی آویدر وجود دارد.

گفته می شود آب آشامیدنی خوبی ندارد با خود به همراه داشته باشید کمی از جاده خاکی است زاپاس های خود را چک کنید.

علاوه بر آن اگر قصد ماندن دارید چادر و لباس و غذا و جعبه کمک های اولیه برای احتیاط با خود به همراه داشته باشید.


کندلوس

روستای زیبای كندلوس با آب و هوای ییلاقی در دامنه سرسبز و خرم رشته كوه های البرز در منطقه كجور در 75 کيلومتری جنوب شرقی نوشهر مازندران واقع شده است.


كندلوس شاهد تمدن های گوناگونی در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود دارد.


این منطقه شامل چهار دهكده به نامهای پیده، گیل كلا، میركلا و كندلوس است. دهكده كندلوس كه یكی از قدیمی ترین مجتمع های انسانی منطقه به شمار می رود در دامنه های سلسله جبال البرز منتهی به دره زانوس واقع است.


كار و پیشه اهالی این دهكده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و ذغال در زمستان و كشاورزی در تابستان بوده است و اكنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل، اهالی علاوه بر كشاورزی به خیاطی و نجاری روی آورده اند.


از صنایع دستی این دهكده می توان به بافتن جاجیم، ایزار پارچه پشمی چارخانه دستباف بافتن جوراب، دستكش و بلوز پشمی گلدار و نمدمالی اشاره كرد.


علاوه بر نی نی هفت بند كه متداول ترین آلت موسیقی كندلوس است دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت بسزایی در این منطقه برخوردار است سرنا در محل به پسپسی معروف است كه از چوب شمشاد تراشیده می شود


اهالی كندلوس مردمانی مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتی را بی پاسخ نمی گذارند. ازجمله فعالیت هایی كه به كندلوس در كنار زیبایی های طبیعی جلوه ای خاص بخشیده و موجب شده است كه این دهكده از شهرت بسزایی برخوردار شود برپایی دو موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی است.


موزه مردم شناسی کندلوس ، موزه مردم شناسی کندلوس در دامنه تپه ای در دهكده كندلوس قرار دارد اشیا و آثار متعلق به مردمان این منطقه ازجمله ظروف، كتب خطی، صنایع دستی و نگهداری می شود.


این مجموعه موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی است که در یک بنای زیبا با الهام از داستان‌های شاهنامه ساخته شده است.


در موزه مردم شناسی کندلوس، اشیای ارزشمندی از دوران‌های مختلف تاریخی و از آداب و رسوم منطقه به نمایش گذاشته شده است.


این موزه در سال 90 بالغ بر 60000 گردشگر ایرانی و خارجی را میزبانی کرده است و همچنین موجب شهرت و معروف شدن کندلوس در سطح کشور و در سطح بین المللی گردیده است.


موزه گیاهان دارویی کندلوس

مجتمع كشاورزی كندلوس در سال 1365 با هدف های كشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان اصلی دارویی و معطر و همچنین تولید اسانس ها و روغن های گیاهی تاسیس شد

.

و برای اولین بار در ایران مبادرت به برپایی باغ بوتانیک موزه گیاهان دارویی در زمینی به مساحت ده هكتار نمود كه با كاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه های مختلف اقدام نموده و محصولات خود را به اكثر كشورهای جهان صادر می نماید.


دیدن این موزه گیاهان دارویی را به شما پیشنهاد می کنیم خصوصا به گردشگرانی که به گیاهان دارویی علاقه دارند.

دیگر جاذبه‏ های گردشگری کندلوس ،دیو چشمه، بزرگترین چشمه آب معدنی سرد منطقه است که اطراف آن را انواع گل‏ها و گیاهان و درختان فرا گرفته‏ اند.

چشمه آب معدنی دیگری نیز، در پایین دست روستا قرار دارد. حواشی رودخانه کندلوس و دره زانوس با انواع گونه‏ های گیاهی و جانوری، از دیگر جاذبه ‏های طبیعی روستاست.


بافت مسکونی سنتی، تپه‏ های باستانی، چندین گورستان مربوط به دوره پیش از اسلام و فرهنگ غنی محلی، روستای کندلوس را به فضای متمایزی تبدیل کرده است.


مجتمع فرهنگی و توریستی، امکانات مورد نیاز گردشگران اعم از اقامت، رستوران، پارک کودک، فروشگاه‏ های مواد خوراکی، فروشگاه محصولات فرهنگی فراهم آورده است.


کندلوس

براي رسيدن به كندلوس از شهرستان تهران برای رسیدن به كندلوس از زیبایی های جاده كرج ، چالوس تا 25 كیلومتری شهر چالوس لذت ببرید


و سپس وارد دوراهی كجور شوید، پس از عبور از پل رودخانه چالوس و ورود به جاده آسفالته كجور كه به طرف شرق كشیده شده و طی مسافت حدود 18 كیلومتر جاده آسفالته دیگری از مسیر اصلی كجور به طرف جنوب جدا شده كه از این دو راهی كندلوس حدود 15 كیلومتر فاصله دارد .


و جاده منتهی به كندلوس نیز از نقاط زیبایی عبور می كند. کندلوس در تمامی فصول زیبایی های خاص خودش را دارد اما فصل بهار و تابستان پیشنهاد می شود
پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان سیسنگان در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد.

پارک جنگلی سی سنگان یکی از قدیمی ترین و زیباترین پارک های شمالی کشور محسوب می شود.


ساحل زیبای دریا، تنوع پوشش گیاهی، وجود امکانات رفاهی و جاده های جنگلی این پارک را به مرکز مهم جذب مسافر در شمال کشور تبدیل کرده است.


جنگل سیسنگان یک جنگل نمونه و طبیعی از جنگل‌های جلگه‌ای شمال ایران است که ترکیب و تنوع گونه‌های درختی آن جاذبه دارد.


در این بوستان جنگلی درختان بلوط با قطر بیش از دو متر و همچنین گونه‌های شمشاد و افرا دیده می‌شود پارک جنگلی سی‌سنگان تنها ذخیره‌گاه بزرگ و منحصر بفرد شمشاد کشور و سطح خاورمیانه است.


و مساحت قابل توجه و همجوار آن با دریا، به آن زیبایی کم نظیری داده است. در جنگل سی سنگان پستاندارانی چون شوکا، مرال، خرس قهوه‌ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال زیست می‌کنند.


که البته در اعماق این جنگل زیست می کنند و خطری برای گردشگران که از در ورودی وارد این پارک جنگلی می شوند، ندارند.


بوستان جنگلی سی‌سنگان یکی از بهترین و با ارزش‌ترین بوستان های جنگلی شمال کشور است که بخشی از آن ذخیرگاه و بخش دیگر تفرجگاه در نظر گرفته شده است.


بوستان جنگلی سی سنگان در سال 1344 احداث شد از ساحل دریای خزر تا ارتفاع 50 متری از سطح دریا امتداد دارد دارای آب و هوای مرطوب با زمستان ملایم و میانگین بارندگی سالانه هزار و صد میلی لیتر است. از شمال به دریای خزر، از جنوب به سلسله جبال البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود می‌شود.


مساحت این پارک در حدود ۶۰۲ هکتار است و زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای خشبی و علفی و جانوری است.


مقایسه پارک جنگلی سیسنگان و پارک جنگلی نور

تنوع گونه‌ای و طبیعی بودن در پارک جنگلی سی‌سنگان، در مقایسه با بوستان جنگلی نور و موارد مشابه بیشتر است و اشکوب‌بندی بالاتری دارد.


قسمت جنوبی بوستان جنگلی سی‌سنگان بکرتر است و هیچ نوع مداخله پرورشی و قطع درخت در آن انجام نشده است.


امکانات جنگل سی سنگان

از جمله امکانات سی سنگان می توان به فضای کمپینگ، نمازخانه، تالار، کافی شاپ، سفره خانه، رستوران، فروشگاه های متعدد، پلاژ بانوان و آقایان، موج سواری، جت اسکی، پیست اسکیت، دوچرخه سواری، پارک کودک، پارک بادی، پیست اسب سواری، باغ وحش، سنگ نوردی، اسب سواری و پیست ماشین های کنترلی اشاره کرد.


همچنین ۱۳ دستگاه سرویس بهداشتی، سکوی آبخوری و ساختمان نمایشگاه دائمی منابع طبیعی در این پارک وجود دارد.


پیشنهاد ویژه امکانات مناسب برای اقامت و خرید وسایل وجود دارد تنها پیشنهاد ما این است مراقب کودکان خردسال خود باشید بهترین فصل بهار و تابستان است و در ایام تعطیل پارک جنگلی سیسنگان شلوغ استآخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری  ساخت وبلاگ